Genel

CS’deki En iyi 10 Kadın Oyuncu

Video oyunları genellikle erkeklerle ilişkilendirilir. Espor endüstrisinin gelişmesiyle birlikte çoğunlukla erkekler büyük turnuvalara ve etkinliklere katılıyordu. Ancak, zaman değişti ve şimdi Espor oyunlarına kadınların artan ilgisini görüyoruz. Bizlerde, sektördeki en erkek egemen oyunlardan biri olan CS: GO’da en iyi on kadın oyuncunun listesini sizler için hazırladık.

1. Ksenia Klyuenkova – “vilga”

Ksenia Klyuenkova "vilga" - Rus kadın profesyonel CS: GO oyuncu

Ksenia, Rus CS: GO oyuncusu eSports kariyerine 17 yaşında Counter-Strike 1.6 ile başladı. O zamandan beri, vilga para ödülü olarak 45.000 $ kazandı ve 10 profesyonel CS: GO bayan takımında oynadı. Ksenia büyük başarı elde etti ve WRTP ile büyük finalleri kazandığı 2016 yılında Intel Challenge Katowice sırasında esporda profesyonel kariyer yapmanın yolundaki düşüncüleri alevlendi. Daha sonra Team Secret’e katıldı ve CS: GO bayan takımı sahnede en üst sırada yer aldı. O şimdi popüler CS: GO oyuncusu Nikolay “pNshr” Paunin tarafından yönetilen Assassin’in bir üyesi.

2. Zainab Turkie – “zAAz”

Zainab Turkie zAAz - İsveçli profesyonel bayan CS: GO oyuncu

İsveçli bir CS: GO oyuncusu olan Zainab, Lübnan’da doğdu ve Ksenia Kluenkova’nın eski bir takım arkadaşı. Zainab, 14 yaşında ilk Counter-Strike deneyimini yaşadı. Fnatic ve Alternate aTTaX gibi ünlü espor organizasyonları tarafından toplanan birkaç takımın bir üyesiydi. Temmuz 2018’den bu yana, zAAz Türkiye’de Beşiktaş Esports takımında oynuyor ve 36.000$ değerinde para ödülü kazanıyor.

3. Julia Kiran – “juliano”

Julia Kiran juliano - İsveçli profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Julia, listemizdeki İsveçli bir diğer kadın oyuncusudur ve şu anda Beşiktaş Esports’daki vatandaşı zAAz’ın takım arkadaşıdır. 2015 yılında, Julia’nın İsveç merkezli Bad Monkey Gaming üyesi olduğu Intel Challenge Katowice sırasında kariyerinde ilk büyük zaferini kazandı. Daha sonra Team Secret ile Minor ve Major turnuvalarında birçok galibiyet aldı. Haziran 2019 itibariyle Julia, para ödülü olarak neredeyse 30.000 dolar kazanmıştır.

4. Mounira Dobie – “GooseBreeder”

Mounira Dobie GooseBreeder - Kanadalı profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Mounira, Kanada’dan bir CS: GO oyuncusu. Kazançları 2019’da yaklaşık 29.000 dolardı. Mounira kariyerine 2015 yılında CS: GO bayan takımlarında profesyonel bir oyuncu olarak başladı. Bir yıldan fazla bir süredir Team Dignitas’ın bir üyesiydi (şu anda eSports sahnesinde en iyilerden biri olarak kabul edilen bir CS: GO ekibi). Şu anda ABD merkezli Counter Logic Gaming Red (CLG Kırmızı) takımında oynuyor.

5. Catherine Leroux – “CAth”

Catherine Leroux CAth - Amerikalı profesyonel bayan CS: GO oyuncu

CAth’ın profesyonel eSports kariyeri 2014 yılında Kuzey Amerika’da bulunan UBINITED’e katıldığında başladı. Bununla birlikte, bu takımla önemli sonuçlar elde edemedi ve daha sonra CLG Red’e katıldı, 2015’te Electronic Sports World Cup’ta Majör madalya kazandı. Catherine, kariyerinin çoğunu geçirdiği ünlü Team Dignitas Female dahil, birkaç kulüp değiştirdi. Daha sonra CLG Red’e geri döndü ve şimdi de vatandaşı Mounira Dobie ile takım arkadaşı olarak kariyerine devam ediyor.

6. Anna Ananikova – “Ant1ka”

Anna Ananikova Ant1ka - Rus profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Anna, başarısını Team Secret kadrosuna borçlu olan bir Rus CS: GO oyuncusu. Bu kadro ile Ant1ka, 2016 yılında eSports Dünya Kongresi’nde ilk küçük turnuvasını kazandı ve daha sonra Intel Challenge Katowice 2017’de Team Dignitas’ı mağlup etti. Şimdiden turnuvalarda yaklaşık 40.000 $ kazandı ve şu anda Kanada Lazarus Esports Bayan takımında oynuyor.

7. Benita Novshadian – “bENITA”

Benita Novshadian bENITA - Amerikalı profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Benita, kariyerine UBINITED kadrosundaki takım arkadaşı CAth ile birlikte başlayan bir Amerikan CS: GO oyuncusudur. 2017’de kulüp dağıldı ve Benita, bugüne kadar oynadığı CLG Red’e katıldı. Ekip kısa süre önce Nisan 2019’da düzenlenen Kopenhag Oyunları’nı Assassins ve Dignitas Female gibi büyük katılımcıların geride bırakarak kazandı.

8. Stephanie Harvey – “missharvey”

Stephanie Harvey missharvey - Kanadalı profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Eski bir Ubisoft Montreal oyun tasarımcısı olan Harvey, şimdi eSports arenasında tecrübeli bir oyuncu. Stephanie, kariyerine 2004 yılında Counter-Strike oyuncusu olarak başladı ve o zamandan beri altı takımı değiştirdi. Şuana kadar 30.000 $’dan fazla kazanç elde etti ve şimdi Those Damn Canadians CS: GO adlı yeni bir CS takımında oynuyor. Stephanie ayrıca popüler CS: GO yayınlarıyla da tanınıyor.

9. Christine Chi – “potter”

Christine Chi potter - Amerikan profesyonel kadın CS: GO oyuncu

Christine, profesyonel kariyerine 2007’de ESWC şampiyonasında SK Ladies üyesi olduğu zamanki zaferle başlayan Amerikan kökenli bir CS: GO oyuncusudur. Daha sonra 2008’den 2012’ye kadar aynı turnuvada bir dizi galibiyet aldı. Şimdi CS: GO takımı Old Guys Club’daki tek kadın oyuncu. 2019’a gelince, Christine para ödülü olarak yaklaşık 30.000 dolar kazandı.

10. Amanda Smith – “rain”

Amanda Smith rain - Kanadalı profesyonel bayan CS: GO oyuncu

Amanda, Kanada’dan bir diğer profesyonel oyuncu. Espora 2016’dan beri katılıyor ancak önemli sonuçlar almayı başardı. Şu anda Team Dignitas için oynuyor (bayan bir CS: GO takımı sahnedeki en iyilerden biri).

Küresel derecelendirmelere göre şu anda otuzdan fazla profesyonel CS: GO oyuncusu 2019’un en iyi 100 bayan oyuncusu arasında yer alıyor. Bu, bir kez daha esporda kadınların profesyonel olarak büyümesi ve eşit derecede iyi sonuçlar elde etmesi için mükemmel bir sektör olabileceğini kanıtlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu