Genel

En Popüler Espor Oyunları

Farklı bir oyun deneyimi için kendine has özelliklere sahip birçok farklı türde espor oyunları var. Bazıları en üst seviyeye ulaşırken oyunlar, hangi kurallara uyduklarına bağlı olarak değişebiliyor. İşte en popüler ve dikkat etmeniz gereken bazı türler:

Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Oyunları (MOBA)

Riot Games tarafından geliştirilen League of Legends ve Activision Blizzard’ın Heroes of the Storm gibi çok oyunculu çevrimiçi savaş arenaları, dünyanın en popüler espor oyunlarından. Geleneksel RTS formülünü alırlar ve her oyuncunun bir tek oynanabilir karakteri kontrol etmesine ve başka bir oyuncu grubuna karşı mücadelede kullanmasına izin vererek bazı rol oynama unsurlarına sahiptir. Doğal olarak bu, tüm savaş alanının akışını yönlendirmekten çok daha kolaydır, ancak bu unsurlar türü kolaylaştırmaz. Aksine, League of Legends ve Heroes of the Storm gibi pek çok MOBA’da çok sayıda benzersiz karakter seçeneği var.

League of legends oyunu

Oyun Örnekleri : Dota 2, League of Legends, Smite, Heroes of the Storm.

Birinci Sahış Nişancı Oyunları (FPS)

Birinci şahıs nişancı oyunları, espor arenasının ekmek ve tereyağı. Bir birinci şahıs bakış açısıyla simüle etme veya oyununun formülü kağıt üzerinde basit görünebilir, ancak her FPS geliştiricisi üzerine kendi farkını koyar. Bu, birinci şahıs nişancısını mevcut en zengin türlerden biri yapar ve onlarca FPS sınıfı ve kategorisini vurgulayabilirsiniz.

Rainbow six siege oyunu

Oyun Örnekleri : CS:GO, Call of Duty, Rainbow Six: Siege, Overwatch.

 

Dövüş Oyunları

Dövüş oyunları eski okulun tanımıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, oynanışları benzersiz karakterler seçerek ve dijital zil sesi ile yakın çekimlerde mücadele eden iki oyuncu (veya daha fazlası, Super Smash Bros gibi) etrafında dönüyor. Bununla, profesyonel bir dövüş oyunu maçı, darbeler ve benzersiz hareketleri ile büyük bir heyecana dönüşüyor.

Tekken oyunu

Oyun Örnekleri : Street Fighter, Super Smash Bros, Tekken.

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunları (RTS)

Dürüst olacağız, gerçek zamanlı strateji oyunları bugünlerde nadir görülen bir tür. Bu, piyasalardaki en karmaşık türler olabilir. Çoğu, doğası gereği karmaşıklığından geliyor. RTS oyuncuları orduyu kontrol eden, binaları inşa eden ve ekonomilerini inşa eden generallerin rolünü üstleniyorlar. Bunların hepsini aynı anda yapmak, çok fazla makro ve mikro yönetime ihtiyaç duyuyor, bu yüzden RTS başlıkları genellikle steroidlerde satranç olarak tanımlanıyor. Ne yazık ki, bu tür karmaşıklık sıradan hayranları yabancılaştırır, dolayısıyla gerçek zamanlı stratejiler ve diğer strateji oyunları, oyuncu sayıları açısından en iyi spor oyunlarına ayak uydurmakta zorlanırlar.

Starcraft oyunu

Oyun Örnekleri : StarCraft: Brood War, Warcraft III, StarCraft II.

Spor Oyunları

Sporun doğası onları rekabet için mükemmel kılar ve birinin bu sihri bilgisayar ekranına aktarmaya çalışmasından sonra en popüler oyunlardan biri oldu. Spor oyunları, geleneksel sporları insanca mümkün olduğu kadar taklit etmeye çalışan bir tür. Tahmin edebileceğiniz üzere, daha hızlı bir tempo ya da takım oyunu yerine bireysel becerilere daha güçlü bir odaklanma gibi göze çarpan farklılıklar var. Ancak, daha önce bir futbol ya da basketbol maçı yayını izlediyseniz, spor oyunlarını izlemeniz kolay olacaktır.

Fifa 20 oyunu

Oyun Örnekleri : FIFA, Madden NFL, NBA 2K, Pro Evolution Soccer, Rocket League.

Battle Royale

Battle Royale, espor oyunlar listesine en son eklenenler oyun türlerinden. Sürekli daralan bir oyun alanı olan bir haritada hayatta kalmak için birbirleriyle savaşan çok sayıda oyuncunun yer aldığı konsept ile son zamanlarında en popüler oyunlarından olmuştur. Amaç, son oyuncu olmak veya – moda bağlı olarak – takım olarak hayatta kalmak. Tek sorun, çok sayıda oyuncu olduğu için izleyicilerin eylemlere yetişmekte zorlanabilmesidir, ancak Battle Royale oyunlarının popülaritesi düşünüldüğünde, birileri çözene kadar bu sadece ufak bir sorun olarak kalacak.

Pubg oyunu

Oyun Örnekleri : PUBG, Fortnite, Apex Legends.

Geleceğin Espor Oyunları Nasıl Olacak ?

Şuanda günümüzde en popüler espor oyunlarını listelemeye çalıştık. Peki gelecek yıllarda espor arenasında ne gibi oyunlar yer alabilir ? 2019 yılının sonuna kadar milyar dolarlık bir endüstri haline gelmeye başladı. Bu nedenle hangi video oyununun patlayacağını tahmin etmek, para kazanma fırsatı yaratabilir.

Aslında, en iyi spor oyunlarının çoğu, yeni türler ve alt türler için bir yol hazırladı ancak geleceği tahmin etmek hiçte kolay değil. Sonuçta, hiç kimse bir Warcraft III modunun – Eskilerin Savunması’nın – çılgınca başarılı MOBA türünün temelini oluşturacağını tahmin edemezdi. Benzer bir şekilde, birkaç endüstri uzmanı, Overwatch’ın, büyük yatırımcıları kazanmak ve kapitalistleri espor sahnelerine çekmek için denenmiş ve güvenilir birinci şahıs atıcı formülünü yeniden icat edeceğini tahmin ediliyordu.

Bununla birlikte, mantıklı tahminler yapmaya çalışabiliriz. Bu anlamda bakılacak en iyi yer mobil oyunlar. Mobil oyun endüstrisi muazzamdır, çünkü konsol ve PC oyun pazarlarından daha fazla gelir elde eder. Bazı denemeler zaten yapıldı. Clash Royale, Vainglory ve Arena of Valor gibi oyunlar, mobil oyun izleyicisine espor konseptini tanıtarak biraz başarı elde etti. Şimdilik, hiçbiri PC meslektaşlarının seviyesine ulaşamadı, ama onları bekleyen çok parlak bir gelecek olduğu açık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu